Ďalšie


Čo je potrebné si pred zaobstaraním potkana uvedomiť?

Opakujúce sa chyby a prečo je nutné sa ich vyvarovať?

Ako si overím, či sa skutočne jedná o oficiálnu chovateľskú / členskú stanicu? Aký je medzi nimi rozdiel?

Prečo majú niektoré vrhy PP a iné iba VP?


Zaujímajú Vás odpovede na niektoré z otázok?

V tejto sekcií nájdete všetko, čo potrebujete vedieť. 


Čo si treba pred zaobstaraním potkana uvedomiť?

1. Potkan je spoločenské zviera a potrebuje k sebe minimálne jedného ďalšieho potkana rovnakého pohlavia.

2. Potkan trávi veľa času v klietke, preto je nutné zabezpečiť mu komfortné a dostatočne veľké bývanie s vhodným vybavením. Kvôli častým respiračným problémom je nutné vybrať vhodný druh podstielky.

3. Hoci je potkan všežravec, základom jeho stravy je vyvážená zmes obilnín, ako doplnok ovocie či zelenina, raz za čas mäso, cestoviny, jogurty a pod. Odporúčam krmivo nakupovať zo stránok https://www.ratura.cz/ alebo https://eshop.rodentia.cz/. Potkan nie je kontajner, aby jedol zvyšky jedál z kuchyne (korenené potraviny, solené, prípadne s veľkým obsahom cukru).

4. Potkan a značkovanie. Nie veľmi príjemná záležitosť, avšak pre potkana absolútne prirodzená a neodnaučiteľná. Potkan si svoje teritórium značkuje. Trestať ho za to je bezpredmetné. Buď sa s tým treba naučiť žiť alebo si ako mazlíčka vybrať iný druh zvieraťa.

5. Možno si poviete, že potkan nie je finančne náročné zviera, ale opak môže byť pravdou. Pred kúpou potkana odporúčam dôkladne zmapovať veterinárne kliniky vo vašom okolí, ktoré sú špecializované aj na riešenie zdravotných ťažkostí drobných hlodavcov.

6. Všetky dôležité informácie, ale aj zaujímavosti zo sveta potkanov, nájdete tu: https://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/ alebo https://www.sochp.cz/. 

Akých chýb je nutné sa vyvarovať?

1. Potkany sa neberú von. Sú náchylný na parazity, nachladnutie, aj na slnečné lúče. Pobyt vonku u potkana zbytočne vyvolá stres a vy ani on tým nič nezíska.

2. Potkany nie je vhodné zoznamovať s ostatnými domácimi mazlíkmi (napr. škrečok, morča, králik, činčila a pod.) alebo vtákmi. Zvieratá sú zbytočne vystavované stresu, navyše hrozí riziko vážneho úrazu či dokonca smrti. Výnimkou môže byť napr. pes.

3. Potkany sa nekúpu. Starostlivosť o srsť zvládnu absolútne sami aj bez našej pomoci. Kúpanie im vo väčšine prípadov spôsobuje zbytočný stres. V letných mesiacoch je možné ochladenie, avšak na báze dobrovoľnosti. Môžete napr. vytvoriť "bazén" - do vhodnej nádobky naliať trochu vody, nasypať hrášok a nechať potkana samého sa rozhodnúť, či sa namočiť chce alebo nechce.

4. Potkany sa neprevracajú na chrbát. Medzi sebou to potkany robia, aby si ujasnili hierarchiu. Ak to však spravíte vy, potkan to nepochopí a buď z vás bude mať strach alebo môže byť voči vám nedôverčivý, až agresívny.

5. Vždy je lepšie zvážiť zaobstaranie si potkana z registrovanej chovateľskej či členskej stanice, aj keď to v niektorých prípadoch vyžaduje dlhšiu čakaciu dobu na miminko a zaistenie si prevozu. Avšak kúpou zo zverimexu, príp. priamo od množiteľa nie len že podporíte množenie, ale tiež vám hrozí priniesť si zviera so zdravotnými ťažkosťami, nesocializované, plaché, agresívne, u samičiek často gravídne a predajcovia vám v mnohých prípadoch nezaručia správne určenie pohlavia.

Oficiálne kluby potkanov v ČR

V ČR existujú dva kluby, ktoré zastrešujú chovateľov potkanov - Český klub potkanů a Specializovaná organizace chovatelů potkanů. Na webových stránkach klubov je možné nájsť zoznamy všetkých oficiálnych chovateľských a členských staníc. Ak teda natrafíte na niekoho, kto sa prezentuje ako člen jedného z klubov a má CHS alebo ČS, ľahko si to overíte.

Zoznam členov ČKP nájdete tu: https://www.czkp.cz/informace-o-klubu/seznam-clenu-ckp/

Zoznam členov SOCHP nájdete tu: https://clenove.sochp.cz/

Kontrola vám nezaberie skoro žiadny čas a vy máte istotu, že nenaletíte množiteľovi.

Aký je rozdiel medzi CHS a ČS?

V SOCHP sa každá registrovaná osoba automaticky stáva chovateľskou stanicou. V ČKP sú pravidlá trochu odlišné. O status Chovateľská stanica sa člen môže dožadovať až po dvoch rokoch aktívneho chovu a po splnení určitých podmienok. Spravidla to znamená len toľko, že začínajúci chovateľ je pod záštitou skúsenejšieho chovateľa, s ktorým prejednáva svoje chovateľské zámery a v spolupráci s ktorým vyberá vhodných jedincov do chovu a pod. Neznamená to však, že je členská stanica niečo menej, než chovateľská. Miminká má rovnako krásne, vymazlené a socializované :) 

Aký je rozdiel medzi PP a VP?

PP je preukaz pôvodu. Jedná sa o oficiálny dokument, ktorý vydávajú chovateľské / členské stanice pod záštitou ČKP alebo SOCHP. Pokiaľ má potkan PP, znamená to, že obaja rodičia sú registrovaní - a teda odpovedajú štandardu. Okrem rodokmeňa nájdete v PP základné informácie o potkanovi (farba, varieta, znaky, dátum narodenia...).

VP je výpis predkov. Jedná sa o neoficiálny dokument, ktorý vydáva CHS alebo ČS v prípade, ak jeden (prípadne obaja) z rodičov nemôžu byť z nejakého dôvodu registrovaní (napr. rodič neodpovedá štandardu, lebo má neštandardnú kresbu a pod.) Dôvody môžu byť rôzne a každý chovateľ by mal byť schopný zodpovedať váš prípadný dotaz, prečo vrh nemá vystavený PP. Rovnako, ako pri PP, aj tu nájdete základné informácie o potkanovi a tiež rodokmeň.


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky